Skup aut używanych - atrakcyjna alternatywa dla komisu samochodowego

Bardzo często skupy aut osobowych są mylone z komisami. Zasady działania, jak i wady i zalety obu typów firm są zupełnie inne i nie należy ich stawiać na równi. Skup samochodów używanych jest zdecydowanie mniej popularnym rozwiązaniem niż komis, przynajmniej wśród klientów prywatnych, co nie oznacza wcale, że jest gorszy.

Czym jest skup aut?

Warto na wstępie wytłumaczyć, czym właściwie jest ten skup aut używanych. Generalnie, nie jest błędem stwierdzenie, iż jest to bezpośredni nabywca samochodów. Jest to zdecydowanie największa różnica pomiędzy skupem a wspominanym już komisem. W komisie zostawia się auto, które prędzej czy później kupuje klient wykorzystujący komis jako pośrednika. Skup samochodów za gotówkę natomiast nie pełni funkcji pośrednika, lecz sam płaci za oddawane do niego auto.

Pośrednictwo czy sprzedaż - wady i zalety obu rozwiązań

Skup samochodów używanych nie jest pośrednikiem, lecz nabywcą, jednakże, czy to dobrze czy to źle? Niewątpliwie, odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż w niektórych sytuacjach lepiej jest skorzystać z usług pośrednika. Tym nie mniej, w większości przypadków jednak bezpośrednia sprzedaż do skupu jest bardziej opłacalna.

Brak oczekiwania

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że jeśli korzysta się z usług pośrednika sprzedaż może bardzo się przeciągać. Pierwszym etapem jest bowiem samo znalezienie pośrednika, a dopiero wtedy rozpoczynają się poszukiwania kupca. Co więcej, poszukiwania te mogą całkiem długo trwać. Wiele zależy od ceny samochodu i jego stanu technicznego, nie mniej jednak, zawsze to trochę trwa zanim pojawi się klient absolutnie zdecydowany na zakup samochodu.

Jeśli natomiast nie korzysta się z pośredników, sprzedaż jest błyskawiczna. Wystarczy bowiem znaleźć odpowiedni skup samochodów za gotówkę, nie ma natomiast potrzeby późniejszego poszukiwania klientów. Osoba która kupuje auto od skupu poszukiwana jest bowiem dopiero wtedy, gdy skup samochodów osobowych zapłaci już sprzedawcy za jego auto.

Prowizja od sprzedaży

Pośrednictwo ma jeszcze jeden minus, którym bez dwóch zdań jest obowiązek opłacenia prowizji. Wysokość prowizji różni się w zależności od komisu, jednak zawsze jest ona odczuwalna. Niektóre komisy stosują pewną sztuczkę, dzięki której klienci mają wrażenie, że nie płacą prowizji. Polega ona na wliczeniu jej kosztów do ceny samochodu. Tym samym, teoretycznie klient oddający auto nic nie płaci, gdyż koszty ponosi nabywca. Jednakże, efekt takiego działania jest niezbyt zadowalający, gdyż przez drastyczny wzrost ceny samochodu trudniej jest znaleźć nabywcę.

Skup samochodów używanych nie wymaga żadnej prowizji. Byłoby to zresztą absurdalne, gdyż tak jak już wcześniej zaznaczono, jest to nabywca, a nie żaden pośrednik. Nie oznacza to oczywiście, że sprzedaż auta do skupu pozwala na uzyskanie tak samo wysokiego zysku jak sprzedaż bezpośrednia. Każdy skup samochodów za gotówkę obniża nieznacznie cenę samochodu i wcale tego nie ukrywa. Jest to bowiem oczywiste dla obu stron transakcji, gdyż właśnie dzięki obniżonej cenie zakupu skup samochodów za gotówkę może istnieć. W przeciwnym razie nie mógłby on zarobić ani grosza na sprzedaży nabytych samochodów. Sprzedaż po cenie zakupów nie generuje przecież żadnych zysków.

Inne zalety

Z powyższego porównania jasno wynika, że skup samochodów osobowych zwykle ma dla swoich klientów bardziej atrakcyjną ofertę niż komis samochodowy. Jednakże, nie wymieniono jeszcze wszystkich zalet skupu.

Na uwagę zasługuje z pewnością fakt, że na pieniądze ze sprzedaży auta właśnie w skupie samochodowym nie trzeba czekać w zasadzie w ogóle. W momencie, gdy sprzedawca decyduje się, że to skup będzie nabywcą otrzymuje on odpowiednią, ustaloną wcześniej kwotę. Przeważnie skup oferuje zapłatę w gotówce, jednakże na życzenie klienta oczywiście możliwy jest również przelew bankowy. Warto w tym miejscu wskazać na znaczną różnicę pomiędzy skupem a komisem. Ten pierwszy płaci od razu, gdy zostawi się tam samochód. Po zostawieniu auta w komisie nie dość że nie dostaje się żadnych pieniędzy aż do momentu gdy znaleziony zostanie kupiec, to jeszcze możliwe jest ponoszenie pewnych kosztów.

Nie bez znaczenia dla wielu osób jest na pewno również to, że skup samochodów używanych zanim zaoferuje kupno samochodu robi profesjonalną wycenę. Samodzielnie sprzedawanie auta poprzez portale ogłoszeniowe jest zdecydowanie gorsze pod tym względem, gdyż wycenić auto trzeba samemu. Niewątpliwie, nigdy wycena nie będzie tak samo dokładna jak ta stworzona przez profesjonalistę, jeśli wykonuje ją laik. Niewiele lepiej jest zresztą w komisach, gdzie również niekoniecznie profesjonaliści zajmują się szacowaniem cen samochodów.

Jak sprzedać samochód skupowi aut za gotówkę?

Procedura sprzedaży auta do skupu jest banalnie prosta. Poniżej została ona opisana w kilku krokach.

Pierwszym etapem jest dokładne przeszukanie stron internetowych w celu znalezienie najlepszej oferty. Najlepiej jest po prostu czytać fora internetowe, aby dowiedzieć się, z usług którego skupu najbardziej opłaca się skorzystać.

Po znalezieniu interesującej oferty należy zadzwonić do skupu lub też wypełnić formularz, który z pewnością znajduje się w widocznym miejscu na stronie internetowej. W pierwszej rozmowie czy też podczas wypełniania formularza należy przedstawić swoją ofertę, a mianowicie podać podstawowe dane odnośnie swojego samochodu. Ponadto, konieczne jest również oczywiście podanie podstawowych informacji na swój temat, aby skup samochodów używanych wiedział z kim ma do czynienia.

Kolejnym krokiem jest już ustalenie szczegółów spotkania. Chodzi tutaj o spotkanie, na którym zostaje dokonana szczegółowa wycena samochodu. Po jej wykonaniu, jeśli obie strony dochodzą do porozumienia zostaje podpisana umowa. Oczywiście, nie trzeba decydować się na sprzedaż od razu, lecz można zastanowić się przez kilka dni.

Podpisanie umowy o sprzedaży jest ostatnim krokiem, po którym właścicielem samochodu staje się skup, a sprzedawca może już rozpocząć poszukiwania nowego auta.

Skup samochodów Warszawa - skupowane marki aut